اطلاعات صفر تا صد شارژر بیسیم موبایل

اطلاعات صفر تا صد شارژر بیسیم موبایل

 

طی چند سال اخیر با افزایش اندازه صفحه نمایش گوشی های موبایل، کاهش ضخامت بدنه آن ها، افزایش قدرت پردازنده، رم و دیگر منابع سخت افزاری و خیلی عوامل دیگر، قدرت شارژدهی باتری این گجت ها به معضل مهمی تبدیل شد. طبیعتا وقتی صفحه نمایش گوشی بزرگ می‌شود یا دستگاه به پردازنده قوی تری مجهز می‌شود، نیازمند تامین انرژی بیشتر هم خواهد بود و به نوعی مصرف شارژ باتری آن بالاتر می‌رود. پس شرکت سازنده مجبور است از باتری بزرگ تر و با ظرفیت بیشتر برای تامین انرژی مورد نیاز دستگاه استفاده کند. اما از سمت مقابل ظرافت بدنه و ابعاد گوشی ها بیشتر شده و فضای لازم برای تجهیز گوشی به باتری بزرگ وجود ندارد. این مسائل سبب شده‌اند که طی چند سال اخیر تجهیز موبایل ها به باتری مناسب به معضل بزرگی تامین شود و خیلی از گوشی ها از مشکل زود خالی شدن شارژ باتری رنج ببرند.
شارژر بیسیم موبایل در واقع منجر می‌شود که بتوان بدون نیاز به اتصال گوشی به سیم شارژر و فقط با قرار دادن آن بر روی یک پد اختصاصی، باطری آن را شارژ کرد. اما برای انجام این کار باید شرایط خاصی هم برقرار باشد و حتی تکنولوژی شارژ بیسیم هم بدون عیب و نقص نیست. با این وجود تکنولوژی مذکور به یکی از محبوب ترین تکنولوژی های جدید بکار رفته در اسمارتفون ها تبدیل شده است. سامسونگ از زمان معرفی گلکسی اس ۶ و اپل از زمان معرفی آیفون ۸ و ایکس گوشی های خود را به قابلیت شارژ بیسیم مجهز کردند و این روند تا به امروز و برای گوشی های جدیدتر این دو شرکت و حتی دیگر شرکت ها از جمله هوآوی ادامه یافته است. بنابراین به نظر می‌رسد که قابلیت شارژر وایرلس موبایل مورد استقبال کاربران قرار گرفته و توانسته جایگاه ویژه خودش را در بین آن ها پیدا کند.

 

اطلاعات صفر تا صد شارژر بیسیم موبایل

 

ماهیت تکنولوژی شارژ و شارژر بیسیم موبایل در گوشی های موبایل، کاربر می‌تواند بدون نیاز به اینکه سوکت و سیم شارژر را به گوشی خودش متصل کند، باتری دستگاه را شارژ نماید. بدین منظور باید گوشی در مکانی خاص (مثلا روی یک پد اختصاصی) قرار داده شود و بدین ترتیب ارتباط مابین پد و باتری موبایل برقرار گردد و انرژی به صورت بیسیم از پد شارژر به باتری موبایل منتقل گردد. دقت داشته باشید که در این حالت خود پد شارژر باید برای تامین ارزی به برق متصل باشد، در غیر این صورت امکان شارژ کردن باتری موبایل را نخواهد داشت. بنابراین برای پیاده سازی قابلیت شارژر بیسیم موبایل نیاز به یک تامین کننده و یک دریافت کننده است که به ترتیب پد شارژر و موبایل شما ین دو نقش را ایفاء می‌کنند.
بنابراین اینطور نیست که برای استفاده از قابلیت شارژ بیسیم اصلا هیچ نیازی به سیم رابط و اتصال به برق وجود نداشته باشید، بلکه در عمل پد شارژر بیسیم متصل به برق بوده و فقط تحت این شرایط می‌تواند انرژی مورد نیاز دستگاه را تامین کند. همچنین گوشی برای شارژ شدن باید روی پد قرار گیرد و اگر از آن فاصله پیدا کند، پروسه شارژ متوقف می‌شود.
شارژ بیسیم Qi در فارسی “چی” است و این استاندارد به عنوان یکی از بهترین استانداردهای شارژ بیسیم توسط شرکت Wireless Power Consortium توسعه داده شده است و هم اکنون توسط تمام شرکت های فعال در زمینه تولید موبایل از جمله اپل، سامسونگ، هوآوی، اچ تی سی، ال جی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین Qi استاندارد شارژر بیسیم موبایل هایی است که این روزها در تمام گوشی های پشتیبانی کننده از قابلیت شارژ وایرلس بکار گرفته می‌شود. استاندارهای شارژ بیسیم دیگری هم وجود دارند که هنوز کیفیت عملکرد آن ها به اندازه استاندارد Qi مناسب نبوده، بنابراین از صحنه رقابت کنار زده شده‌اند. تکنولوژی شارژ بیسیم Qi امکان شارژ کردن بیسیم باطری گوشی های موبایل را با قرار گرفتن بر روی پد های اختصاصی در حالتی فراهم می‌کند که فاصله مابین پد و گوشی حداکثر ۴۰ میلیمتر باشد! یعنی اگر فاصله مابین گوشی و پد شارژر بیسیم به ۵ سانتیمتر برسد، دیگر انتقال انرژی با کیفیت مطلوبی انجام نخواهد شد و باتری موبایل با کیفیت قابل قبول شارژ نمی‌شود.

 

اطلاعات صفر تا صد شارژر بیسیم موبایل

 

متاسفانه باتری هر گوشی را نمی‌توان به صورت بیسیم شارژ کرد! یعنی اینطور نیست که شما یک شارژر بیسیم بخرید و با قرار دادن هر گوشی روی آن بتوانید باتری گوشی را شارژ کنید! فقط گوشی های خاصی هستند که از قابلیت شارژ بی سیم پشتیبانی می‌کنند و شرکت های سازنده موبایل همیشه پشتیبانی دستگاه از قابلیت مذکور را به عنوان یک ویژگی خاص معرفی می‌کنند. بنابراین اگر نمی‌دانید گوشی شما از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کند یا خیر، به راحتی می‌توانید با یک جستجوی ساده پاسخ سوال خود را پیدا کنید. عموما قابلیت شارژر بی سیم گوشی های موبایل فقط توسط محصولات جدیدتر و رده بالا پشتیبانی می‌شود و گوشی های قدیمی یا حتی جدید میان رده و مقرون به صرفه از این تکنولوژی پشتیبانی به عمل نمی‌آورند.

نحوه عملکرد شارژر بی سیم موبایل یک شارژر بیسیم موبایل از یک پد اختصاصی بهره می‌برد که داخل آن یک سیم پیچ یک مدار خاص الکترونیکی وجود دارد و این پد توسط یک سیم و دوشاخه به پریز برق متصل خواهد شد. انرژی برقی دریافت شده توسط پد شارژر به صورت القایی تغییر شکل یافته و منعکس می‌شود. وقتی گوشی روی پد قرار داشته باشد، بخشی از این انرژی القایی توسط آن جذب خواهد شد و به جریان مستقیم تبدیل و سپس به باتری منتقل می‌گردد. بدین ترتیب باتری گوشی شروع به شارژ شدن می‌کند. زمانی که انرژی دریافتی از پریز توسط پد شارژر به صورت القایی ساطع می‌گردد، بخش قابل ملاحظه‌ای از انرژی اصلی دریافت شده تلف خواهد شد و از سمت دیگر موبایل هم به طور کامل انرژی القایی ساطع شده را دریافت نمی‌کند و فقط می‌تواند بخشی از آن را دریافت نماید. بدین ترتیب مقدار انرژی که در یک بازه زمانی مشخص به باتری تزریق می‌شود خیلی زیاد نخواهد بود و این امر سبب می‌گردد که شارژر بیسیم موبایل با سرعت خیلی زیادی قابل انجام نباشد و سرعت شارژ باطری گوشی با اتصال مستقیم به شارژر سیمی بیشتر از حالت بکارگیری شارژر القایی یا همان Qi باشد. پس اگر به سرعت شارژ شدن باطری گوشی اهمیت می‌دهید، تکنولوژی شارژ بیسیم خیلی گزینه مطلوبی برایتان نیست و بهتر است همچنان از شارژر های سیمی استفاده کنید.

مزیت های شارژر بیسیم موبایل:

• امنیت بیشتر در انتقال انرژی و شارژ باتری
• عدم نیاز به اتصال فیزیکی گوشی به سیم شارژر
• عدم نیاز به نصب و جدا کردن سوکت شارژ و استهلاک مرتبط با آن
• امکان استفاده در شرایط گوناگون (پد های شارژر بیسیم می‌توانند با توجه به نوع طراحی خود در وضعیت ها، شکل ها و حالت های متنوعی مورد استفاده قرار گیرند).

معایب های شارژر بیسیم موبایل:

• سرعت پایین شارژ
• عدم امکان در دست گرفتن گوشی و استفاده از آن در حین شارژ
• هزینه پیاده سازی بالا
• کاهش تدریجی عمر مفید باتری

 

اطلاعات صفر تا صد شارژر بیسیم موبایل

 

بیشتر بدانید:

شارژکردن باتری موبایل بدون برق (پریز)

شناخت انواع باتری موبایل

جلوگیری از خرابی باتری موبایل

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *