جلوگیری از خرابی باتری موبایل

جلوگیری از خرابی باتری موبایل

 

پیش از اینکه در رابطه با بحث اصلی مطلب یعنی جلوگیری از خرابی باتری موبایل صحبت کنیم بهتر است کمی در مورد ماهیت باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری اطلاعاتی خدمتتان ارائه نماییم. باتری هایی که این روزها در گوشی های موبایل استفاده می‌شوند از نوع لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری هستند. این دو نوع باتری در حال حاضر بهترین بستر و تکنولوژی ممکن را برای استفاده در گوشی های موبایل و تامین انرژی مورد نیاز این گجت ها ارائه می‌کنند. اما متاسفانه باتری های لیتیوم یونی و پلیمری همیشه کیفیت مناسبی ندارند و با گذشت زمان به تدریج از کیفیت شارژدهی آن ها کاسته خواهد شد. در اینگونه مواقع اصطلاحا گفته می‌شود که باتری موبایل خراب شده یا کیفیت اولیه خود را از دست داده است.

بهتربگوییم کاهش کیفیت شارژدهی باتری گوشی های موبایل یک امر طبیعی است و هیچ راهی هم برای جلوگیری قطعی از آن وجود ندارد اما روش هایی وجود دارند که با در نظر گرفتن آن ها می‌توانید سرعت افت کیفیت باتری گوشی را کمتر کنید. به این روش ها اصطلاحا روش های جلوگیری از خرابی باتری موبایل گفته می‌شود.بنابراین برای آشنایی بیشتر با باتری گوشی موبایل و حفظ سلامت آن می توان به چند راهکار اشاره کرد:

 

جلوگیری از خرابی باتری موبایل

 

راه اول: فقط از شارژر اورجینال استفاده کنید.یکی از اصلی ترین مسائلی که می‌تواند روی عمر مفید باتری گوشی شما تاثیرگذار باشد و منجر به جلوگیری از خرابی باتری موبایل شود مربوط به استفاده از شارژر اورجینال گوشی می‌شود. حتی در خیلی از مواقع اتفاق های مثل انفجار باتری و آتش گرفتن آن هم در اثر استفاده از شارژر های نامرغوب رخ داده است. پس استفاده از شارژر اورجینال و حدالمقدور فابریک گوشی یکی از مهم ترین روش های جلوگیری از خرابی باتری موبایل خواهد بود.

راه دوم: از پریز مناسب استفاده کنیدپریزی که از آن برای اتصال شارژر استفاده می‌کنید هم می‌تواند بر روی عمر باتری گوشی و صدمات احتمالی که به آن وارد می‌شود تاثیرگذار باشد. تصور کنید سیم شارژر موبایل خود را به گوشی متصل کرده و آداپتور آن را به یک چندشاخه وصل می‌کنید که کیفیت ساخت بالایی ندارد و همین امر منجر به ایجاد یک جرقه در حین اتصال شود! در این شرایط احتمال اینکه تنش و استرس ایجاد شده از طریق شارژر و کابل آن به باتری گوشی منتقل شود وجود دارد و اگر این اتفاق رخ دهد شک نکنید که باتری موبایلتان آسیب خواهد دید.

راه سوم: از شارژر دیگر گوشی ها استفاده نکنید.اگر گوشی خود را با استفاده از شارژر دیگر گوشی هایی که سوکت اتصال آن ها مشابه سوکت اتصال گوشی شماست به شارژ بزنید هیچ خللی در پروسه شارژ ایجاد نمی‌شود و می‌بینید که باتری گوشی بدون مشکل شارژ می‌شود، اما این کار اصلا درست نیست و می‌تواند به باتری موبایلتان آسیب بزند. شارژر هر گوشی مشخصات و ویژگی های خاصی دارد که شدت جریان و ولتاژ خروجی از مهمترین این ویژگی ها هستند. بنابراین به هیچ عنوان از شارژر دیگر گوشی ها برای شارژ باتری موبایل خودتان استفاده نکنید.

راه چهارم: از پاوربانک و شارژر فندکی کم ‌کیفیت استفاده نکنیدهمه پاوربانک ها و شارژرهای فندکی که در بازار وجود دارند کیفیت یکسان و مناسبی نداشته و فقط برخی از آن ها کیفیت مطلوبی را ارائه می‌کنند. عموما آن دسته از شارژرهای فندکی و پاوربانک هایی که کیفیت خوبی دارند قیمت بالایی هم خواهند داشت.شارژرهای فندکی و پاوربانک های با کیفیت به تکنولوژی های خاصی مجهز هستند که شدت جزئیات و ولتاژ خروجی خود را متناسب با نیاز باتری گجتی که به آن ها متصل است بهینه سازی می‌کنند، اما متاسفانه پاوربانک ها و شارژرهای فندکی کم کیفیت یا بهتر بگوییم ۸۰ درصد این گجت ها که در بازار موجود هستند از این ویژگی پشتیبانی به عمل نمی‌آورند و استفاده از آن ها می‌تواند منجر به صدمه زدن به باتری موبایل شود.

 

جلوگیری از خرابی باتری موبایل
راه پنجم: در حین شارژ از گوشی استفاده نکنید.به هیچ عنوان زمانی که گوشی به شارژ متصل شده از آن استفاده نکنید، چون انجام این کار سبب می‌شود که از یک سمت به باتری انرژی تزریق شود و از سمت دیگر انرژی باتری تخلیه گردد و در نتیجه سرعت شارژ شدن باتری کاهش یابد و گرما، استرس و تنش بیشتری در آن به وجود آید.

راه شیشم: باتری را خنک نگه دارید.گرما اصلی ترین عاملی است که منجر به افت کیفیت، ظرفیت و توان باتری های لیتیوم یونی و پلیمری می‌شود، بنابراین هرچقدر باتری گوشی شما کمتر در معرض گرما قرار بگیرد یا بهتر بگوییم خنک تر نگه داشته شود، عمر مفید آن هم افزایش می‌یابد. اجرای طولانی مدت بازی های سنگین و HD که منجر به افزایش فرکانس کاری هسته های پردازشگر موبایل و تولید گرمای بیش از اندازه می‌شود، می‌تواند برای باتری مثل یک سم عمل کند و آسیب های جدی به آن وارد نماید. حتی شارژ کردن طولانی مدت باتری موبایل هم منجر به تولید گرمای بیشتر در آن و کاهش عمر مفید باتری می‌شود.

راه هفتم: از شارژ سریع و بیسیم استفاده نکنید. گوشی های جدید امروزی از قابلیت هایی مثل قابلیت شارژ سریع (Quick Charge) و شارژ بیسیم (Wireless Charging) پشتیبانی می‌کنند و این ویژگی ها برای آن ها یک مزیت به شمار می‌روند،بنابراین هریک ازدوویژگی مذکور به شیوه خاصی منجر به افزایش تولید گرما می‌شوند.وقتی از تکنولوژی شارژ سریع استفاده شود، شدت جریان و ولتاژ افزایش می‌یابد و این مسئله منجر به افزایش دما خواهد شد.و به باتری موبایل وسلامت آن آسیب جدی میتوان وارد کند.

جلوگیری از خرابی باتری موبایل
راه هشتم: شارژ باتری گوشی را مابین ۴۰ تا ۸۰ درصد نگه داریدبرخی از کاربران عقیده دارند که فقط باید زمانی گوشی به شارژ زده شود که باتری آن کاملا خالی شود و وقتی هم که گوشی به شارژ متصل شد باتری فول شارژ (۱۰۰ درصد) شود! اما این باور غلط است و می‌تواند منجر به آسیب زدن به باتری موبایل شود.برای دستیابی به بهترین نتیجه، شارژ باتری گوشی های موبایل را مابین ۴۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید. یعنی اجازه ندهید شارژ باتری گوشی شما به کمتر از ۴۰ درصد برسد و وقتی به نزدیکی های ۴۰ درصد رسید آن را به شارژ بزنید و تا ۸۰ درصد شارژ کنید.

راه نهم: گوشی را شب تا صبح به شارژ نزنید.خیلی از ما عادت داریم که گوشی موبایل خود را از شب تا صبح به شارژ بزنیم در اینگونه مواقع برای شارژ شدن ۰ تا ۱۰۰ درصد باتری گرمای زیادی در گوشی تولید خواهد شد و وقتی هم که باتری موبایل ۱۰۰ درصد شارژ شود به طور خودکار انتقال انرژی از شارژر به گوشی منتقل می‌شود اما به محض اینکه شارژ باتری دوباره به ۹۹ درصد برسد (این امر حتی در صورت خاموش بودن صفحه گوشی ظرف چند دقیقه انجام می‌شود)، دوباره انتقال انرژی از شارژر به موبایل صورت می‌پذیرد و این پروسه در طول شب چندین و چند مرتبه تکرار خواهد شد و منجر به ایجاد استرس و تنش در باتری می‌شود.

 

جلوگیری از خرابی باتری موبایل

 

بیشتر بدانید:

تعمیر شارژر و سوکت شارژ موبایل

شارژکردن باتری موبایل بدون برق (پریز)

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

اطلاعات صفر تا صد شارژر بیسیم موبایل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *