دلایل و حالات خرابی دوربین گوشی و فوکوس دوربین

دلایل و حالات خرابی دوربین گوشی و فوکوس دوربین

 

دوربین گوشی های موبایل ممکن است بنا به دلایل بسیار مختلف و متنوعی خراب شود. به عنوان مثال یکی از شایع ترین تعمیراتی که روی دوربین گوشی ها انجام می‌شود مربوط به تعویض شیشه محافظ روی لنز دوربین است که در اثر ضربه و فشار احتمال شکستن آن وجود دارد. بنابراین همیشه سعی کنید مراقب تماس لنز دوربین گوشی با جسم های سخت باشید چون احتمالا شکستن شیشه روی آن وجود دارد. بروز اختلال در عملکرد دوربین و بالا نیامدن آن هم یکی دیگر از اصلی ترین حالت های خرابی دوربین گوشی موبایل است که واقعا نمی‌توان دلیل مطلق و مشخصی برای آن ارائه کرد.

 

دلایل و حالات خرابی دوربین گوشی و فوکوس دوربین

 

اما یکی دیگر از اصلی ترین دلایل خراب شدن دوربین گوشی ها مربوط به آب خوردگی می‌شود. در برخی مواقع دیده شده که آب و مایعات از درز های کنار لنز دوربین یا بخش های دیگر گوشی وارد آن شده‌اند و پس از تماس با سوکت و کانکتور ماژول دوربین در عملکرد آن اختلال ایجاد کرده‌اند.

نفوذ گرد و غبار به درون شیشه دوربین گوشی یا ایجاد هاله های رنگی هم از دیگر حالت های رایج خرابی دوربین موبایل ها هستند. بنابراین می‌توان اینطور گفت که برخی از خرابی هابی های دوربین گوشی ها به گونه‌ایست که دلیل آن عوامل خارجی خواهد بود و به همین سبب می‌توان از آن ها جلوگیری کرد. برای مثال شکستن شیشه لنز دوربین یا خود دوربین، خرابی ناشی از آب خوردگی، خرابی ناشی از فشار و ضربه و سایر موارد این چنینی قابل جلوگیری هستند.

اما از سمت دیگر برخی از خرابی ها قابل پیش بینی و پیشگیری نخواهند بود. به عنوان مثال ممکن است به مرور زمان فوکوس دوربین گوشی دچار مشکل شود یا وزوز کردن دوربین گوشی در آن به وجود آید یا شاهد ایجاد حالت هایی مثل هاله های رنگی و نامفهوم در جلوی دوربین و غیره باشید. عموما کاربر به طور مستقیم در بروز اینگونه مشکلات دخیل نیست و طبیعتا راهی هم برای جلوگیری از بروز این مشکل پیش روی وی قرار نخواهد داشت.

هزینه تعمیر دوربین گوشی های موبایل یکی از مهمترین و اصلی ترین مسائلی است که هر کاربر به آن توجه می‌کند و بعد از خرابی دوربین گوشی به فکرش می‌افتد. هزینه‌ای که باید برای تعمیر کردن دوربین موبایل ها پرداخت شود رابطه مستقیما با مدل گوشی، کیفیت دوربین آن و همچنین جزئیات تعمیری دارد که روی دستگاه انجام می‌گیرد. به عنوان مثال ممکن است در یک شرایط خاص راهی به غیر از تعویض کردن کامل ماژول دوربین گوشی وجود نداشته باشد اما در شرایط دیگر برای همان گوشی بتوان با روشی مثل تعمیر سوکت مشکل را برطرف کرد.

طبیعتا در اینگونه مواقع هزینه‌ای که در حالت دوم برای تعمیرات پرداخت می‌شود به مراتب کمتر از حالت اول خواهد بود. از سمت دیگر اگر قرار باشد ماژول دوربین گوشی تعویض شود، طبیعتا هرچقدر ماژول دوربین کیفیت بیشتری داشته باشد قیمت آن بیشتر خواهد بود و در نتیجه هزینه تعمیرات افزایش پیدا می‌کند.دلایل و حالات خرابی دوربین گوشی و فوکوس دوربینوقتی خرابی فوکوس دوربین گوشی به وجود آید، اصلا نمی‌توان عکس های مناسبی را ضبط کرد چون موقعیت فوکوس و تمرکز دوربین برهم می‌ریزد و قابل تنظیم نخواهد بود.در برخی مواقع ممکن است اختلال هایی که در عملکرد فوکوس دوربین به وجود آمده‌اند ناشی از باگ های نرم افزاری باشند و با فکتوری ریست (Factory Reset) گوشی یا آپدیت سیستم عامل آن رفع شوند. اما در برخی مواقع دیگر ممکن است رفع خرابی دوربین گوشی به این سادگی امکانپذیر نباشد و برای از بین بردن باگ های فوکوس دوربین ملزم به تعویض کامل ماژول شوید. تصمیم گیری قطعی و نهایی مبنی بر اینکه این تعمیر انجام گیرد یا نیازی به آن وجود ندارد بر عهده کاربر خواهد بود.

نوع تعمیری که قرار است بر روی دوربین گوشی انجام شود تاثیر مستقیمی بر روی مدت زمان مورد نیاز برای انجام تعمیرات خواهد داشت. به عنوان مثال تعویض شیشه محافظ لنز دوربین با توجه به مدل گوشی می‌تواند مابین ۱ الی ۳ ساعت زمان لازم داشته باشد و تعویض ماژول دوربین هم بنا به مدل گوشی شاید ۲ الی ۴ ساعت زمان یک تعمیرکار با تجربه را بگیرد. البته سرعت عمل تعمیرکار و میزان تجربه وی هم در این زمینه کاملا موثر است.

اگر تعمیرکاری بخواهید کاملا تمرکز خود را بر روی آن معطوف نکند ظرف چند ساعت قادر به تکمیل پروسه مورد نظر خواهد بود. البته نوع گوشی که قرار است تعمیر شود هم در مدت زمان انجام تعمیرات تاثیر مستقیمی دارد. به عنوان مثال عموما تعمیر گوشی های جدیدتر که بدنه‌ای یکپارچه دارند و به خصوص ضد آب هم هستند سخت تر و زمانگیر تر از گوشی های قدیمی و مجهز به بدنه جداشدنی خواهد بود. در گوشی های مجهز به بدنه جدانشدنی زمان زیادی باید صرف جداسازی قاب گوشی شود.

کیفیت قطعات و ماژول دوربین برای رفع خرابی دوربین گوشی خود به نزد تعمیرکاری مراجعه کرده‌اید و قرار است وی ماژول دوربین اصلی گوشی شما را تعویض کند و مدعی می‌شود که یک ماژول نو و اورجینال را در گوشی نصب خواهد کرد. اما در حین تعمیر وی ماز یک ماژول دوربین دست دوم که از گوشی مشابه و معیوب دیگری برداشته شده استفاده می‌کند و از شما هزینه تعویض و نصب ماژول دوربین نو و اورجینال را دریافت خواهد کرد! حتی در برخی موقع دیده شده که تعمیرکاران سودجو قطعات غیر اورجینال را به جای اورجینال در گوشی مشتریان نصب می‌کنند و از آن ها هزینه نصب قطعه کاملا اورجینال را دریافت خواهند کرد. پس برای جلوگیری از بروز مشکلات این چنینی حتما از سرویس یک تعمیرکار مطمئن و معتمد استفاده کنید.

 

دلایل و حالات خرابی دوربین گوشی و فوکوس دوربین

 

 

بیشتر بدانید:

تعمیر شارژر و سوکت شارژ موبایل

مدار شارژر موبایل و عیب یابی آن

رفع مشکل پریدن آنتن گوشی آیفون اپل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *