شناخت انواع باتری موبایل

شناخت انواع باتری موبایل

پیش از اینکه در رابطه با انواع باتری موبایل صحبت کنیم بهتر است پیش زمینه‌ای در مورد باتری گوشیها داشته باشید. باتری یک گوشی منبع تغذیه و تامین کننده انرژی تمام قطعات آن است. بنابراین اگر عملکرد باتری موبایل اختلالی به وجود آید، عملکرد قطعات سخت افزاری گوشی دچار اختلال خواهد شد و شاید حتی امکان استفاده از گوشی و روشن کردن آن هم وجود نداشته باشد. بنابراین علیرغم دید معمولی که اغلب افراد نسبت به باتری گوشی ها دارند، این قطعه یکی از مهمترین قطعات سخت افزاری موبایل است چون مستقیما بر روی عملکرد دستگاه و امکان استفاده از آن تاثیر می‌گذارد. متاسفانه طی چند سال اخیر با پیشرفت های سخت افزاری که در گوشی ها به وجود آمده، مشکل تامین انرژی مورد نیاز آن ها بیش از پیش محسوس شده است. افزایش اندازه صفحه نمایش، افزایش رزولوشن صفحه نمایش، کاهش ضخامت بدنه گوشی ها، استفاده از پردازنده های قدرتمندتر و خیلی عوامل دیگر سبب شده‌اند که اسمارتفون های امروزی به باطری های قوی تری نیازمند باشند.

 

شناخت انواع باتری موبایل

 

یکی از اصلی ترین و محسوس ترین تفاوت مابین باتری گوشی ها مربوط به ظاهر آن ها می‌باشد. ابعاد و اندازه و شکل باتری یک گوشی می‌تواند با ابعاد و اندازه و شکل یک در موبایل دیگر کاملا متفاوت باشد. بنابراین یکی از واضح ترین تفاوت های مابین باتری گوشی ها مربوط به ظاهر آن ها می‌شود. طبیعتا هرچقدر اندازه یک باتری بزرگ تر باشد، شارژ بیشتری در آن قابل ذخیره کردن خواهد بود و اصطلاحا می‌گوییم که آن باتری ظرفیت بیشتری دارد. افزایش ظرفیت باتری های موبایل یکی از اصلی ترین روش های تامین انرژی بیشتر برای این گجت هاست. بنابراین سازندگان و طراحان موبایل باید سعی کننده بیشترین فضای ممکن را در گوشی برای نصب باطری به وجود آورند تا امکان نصب یک باتری مناسب در آن فراهم آید. باتری گوشی های موبایل به شکل مربع، مستطیل و غیره می باشد اما طبیعتا مرسوم ترین حالت ظاهری باطری گوشی های امروزی به صورت مستطیل است. پس انواع باتری موبایل را می‌توان از نظر ظاهری در دسته های مختلف طبقه بندی کرد.

مهمترین عاملی که نشان می‌دهد باتری یک گوشی چقدر می‌تواند انرژی مورد نیاز دستگاه را تامین کند ظرفیت است! ظرفیت باتری هایی که در گوشی ها مورد استفاده قرار می‌گیرند با واحد میلی آمپر ساعت شناخته می‌شوند. البته برای بیان کیفیت و قدرت عملکرد باتری ها گاها مستقیما به توان آن ها که واحد وات مشخص می‌شود هم اشاره می‌کنند، اما بهترین معیار برای مشخص کردن انواع باتری موبایل از نظر ظرفیت همان واحد میلی آمپر ساعت است. به عنوان مثال باتری یک گوشی ممکن است ظرفیت ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعتی داشته باشد و باتری یک گوشی دیگر ظرفیت ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعتی را ارائه کند. این موضوع نشان می‌دهد که ظرفیت باتری گوشی دوم از باطری اول بیشتر است و طبیعتا باتری گوشی دوم اندازه بزرگ تری هم نسبت به باطری گوشی اول دارد. پس هرچقدر ظرفیت باطری یک گوشی بیشتر باشد، اندازه و ابعاد آن هم افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل است که نمی‌توان در هر گوشی از یک باتری خیلی بزرگ برای تامین انرژی آن استفاده کرد و بدین ترتیب معضل شارژدهی باتری گوشی های موبایل را برطرف ساخت!

طبیعتا بهترین انواع باتری موبایل برای یک گوشی آن باتری خواهد بود که بیشترین ظرفیت، بهترین کیفیت، کمترین هزینه، بیشترین طول عمرمفید و بیشترین سرعت شارژ را ارائه کند! اما اگر بخواهید به صورت خیلی ساده به موضوع نگاه کنید باید اینطور گفت که باتری های لیتیوم یونی در شرایط مناسب هستند که قرار باشد یک گوشی با قیمت مقرون به صرفه‌تری به بازار عرضه شود و هزینه تولید آن کمتر باشد اما از سمت مقابل عمر مفید بهتری را ارائه کند. اما باتری های لیتیوم پلیمری بهتر است در گوشی هایی مورد استفاده قرار گیرند که قیمت بالاتری دارند و قرار شده در آن ها از تکنولوژی شارژ سریع قدرتمندتری استفاده شود. باتری های لیتیوم پلیمری توان و امنیت بهتری برای پشتیبانی از تکنولوژی های شارژ سریع ارائه می‌کنند و به همین سبب می‌توانند در گوشی هایی که به این تکنولوژی نیاز دارند بازده بهتری داشته باشند. به همین سبب است که در اغلب گوشی های رده بالای امروزی که از تکنولوژی های شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند از باتری های لیتیوم پلیمری استفاده می‌شود.

 

شناخت انواع باتری موبایل

 

بیشتر بدانید:

مدار شارژر موبایل و عیب یابی آن

قابلیت های فست شارژهای سامسونگ

علت سیاه شدن صفحه گوشی اندرویدی

اطلاعات صفر تا صد شارژر بیسیم موبایل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *