مدار شارژر موبایل و عیب یابی آن

مدار شارژر موبایل و عیب یابی آن

 

زمانی که شما گوشی خود را به شارژ می‌زنید انرژی الکتریکی از پریز برق به آداپتور شارژر و از آداپتور به سیم آن منتقل شده و توسط سیم به سوکت شارژر موبایل شما می‌رسد. از اینجای کار به بعد انتقال شارژ به باتری موبایل بر عهده قطعات و مدارهای خاصی قرار می‌گیرد که اصطلاحا به آن ها مدار شارژ باتری می‌گوییم. مدار شارژ که از آن با نام مدار پاور هم یاد می‌شود از مجموعه قطعات الکترونیکی و مدارهایی تشکیل شده که انتقال انرژی از شارژر به باتری، انتقال انرژی از باتری به دیگر قطعات موبایل و غیره را فراهم می‌کند.

 

مدار شارژر موبایل و عیب یابی آن

 

در برخی مواقع ممکن است بروز اختلال در عملکرد مدار شارژر موبایل سبب شود که پروسه شارژ گوشی با اختلال مواجه گردد و وقتی گوشی را به شارژ می‌زنید دستگاه شارژ نشود! در اینگونه مواقع باید به فکر عیب یابی و تعمیر مدار پاور گوشی خود باشید. به منظور عیب یابی در این شرایط باید مرحله به مرحله عمل کنید و حتی پریز برق و شارژر گوشی را هم به عنوان بخش خارجی از مدار شارژ در نظر بگیرید.برای پیدا کردن عیب مدار گوشی می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:
قدم اول: در قدم اول مطمئن شوید که شارژر را به پریز برق درست و مناسبی متصل کرده‌اید و آن پریز برق سالم است. برای تست این موضوع کافیست دوشاخه یک گجت الکتریکی یا وسیله برقی دیگر را به آن وصل کنید و عملکرد آن را بررسی نمایید. اگر عملکرد دستگاه بدون اختلال بود پس مشکل از جانب پریز برق نیست.
قدم دوم: بعد از پریز برق نوبت به آداپتور شارژر می‌رسد. احتمال دارد آداپتور شارژ شما سوخته باشد یا بنا به هر دلیل اختلالی در عملکرد آن ایجاد شده و دیگر قابل استفاده نباشد. آداپتور اغلب گوشی های امروزی به گونه‌ای است که سیم شارژر آن ها را می‌توان خیلی راحت از سوکت آداپتور جدا کرد. برای تست آداپتور کافیست از آن برای شارژ باتری یک گوشی دیگر استفاده کنید. اگر مطمئن شدید که مشکلی از سمت آداپتور است، باید یک آداپتور شارژ جدید بخرید. در خرید آداپتور به ولتاژ و شدت جریان خروجی آن دقت کنید و حتما آداپتوری بخرید که ولتاژ و شدت جریان خروجی آن مناسب و منطبق با آداپتور اصلی موبایلتان بشد.
قدم سوم: در قدم سوم بررسی و عیب یابی مدار شارژر موبایل باید سیم شارژر را مورد ارزیابی قرار دهید. در خیلی از مواقع مشکلات و اختلال هایی که در پروسه شارژ باتری گوشی ها به وجود می‌آید ناشی از بکارگیری سیم ها نامرغوب است. برای تست این مسئله کافیست سیم شارژر را تعویض کنید و با سیم جدید نحوه شارژ شدن باطری را مورد ارزیابی قرار دهید.
قدم چهارم: در این مرحله سوکت شارژر موبایل خود و همچنین نرینه های USB سیم شارژر و پورت های روی آداپتور را بررسی کنید و با یک خلال دندان درز این قسمت ها را کاملا تمیز نمایید. اگر گوشی شما از USB Type C بهره می‌برد مطمئن شوید که زائده داخل پورت شارژ موبایل به طور کاملا صاف در آن قسمت قرار دارد و کج نشده یا تغییر شکل نداده است. در خیلی از مواقع با تمیز کردن و دست کاری این قسمت ها مشکل شارژ نشدن باطری گوشی های موبایل برطرف می‌شود.

 

مدار شارژر موبایل و عیب یابی آن

 

اما اگر با انجام هیچ یک از موارد فوق اختلال های شارژ گوشی برطرف نشد، احتمالا با یک مشکل سخت افزاری رو به رو هستید که مستقیما با مدار شارژر موبایل در ارتباط است. برای اطمینان از این موضوع توصیه داریم شارژر یک گوشی دیگر که مطمئن هستید بدون مشکل کار می‌کند را به موبایلتان وصل کنید. اگر شارژ باطری گوشی با استفاده از آن شارژر انجام شود، مشکل از شارژر است اما اگر شارژ به این صورت انجام نشود، مطمئن خواهید شد که مدار پاور گوشی شما مشکل دارد. بنابراین در این مرحله کار ملزم به استفاده از خدمات یک تعمیرکار مجرب خواهید شد.

 

 

بیشتر بدانید:

علت سیاه شدن صفحه گوشی اندرویدی

شناخت انواع باتری موبایل

قابلیت های فست شارژهای سامسونگ

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *