مزیت های کابل شارژر تایپ سی (USB Type C)

مزیت های کابل شارژر تایپ سی (USB Type C)

حتما در مورد کابل های یو اس بی تایپ سی (USB Type C) صحبت هایی شنیده‌اید! این کابل ها امروزه به طرز چشمگیری در شارژر گوشی های موبایل جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما کابل شارژر تایپ سی دقیقا چیست و چه مزیت هایی نسبت به نسخه های قدیمی تر داردقبل از اینکه به صحبت در رابطه با کابل شارژر تایپ سی (USB Type C) بپردازیم بهتر است کمی در مورد درگاه USB و این استاندارد صحبت کنیم.
درگاه USB در واقع نوعی پورت اتصال است که تقریبا در تمام گجت های الکترونیکی به نوع خاصی شاهد استفاده از آن هستیم. به عنوان مثال اگر از کامپیوتر های شخصی استفاده می‌کنید، مطمئنا در پشت کیس آن چند درگاه USB وجود دارد که کابل قطعاتی مثل کیبورد، موس و غیره به آن متصل می‌شوند.
به همین صورت روی لپ تاپ و دیگر گجت های الکترونیکی هم ممکن است از درگاه USB استفاده شود. بنابراین درگاه یا پورت USB استانداردی برای اتصال گجت های الکترونیکی به یکدیگر و تبادل اطلاعات محسوب می‌شود. اما این درگاه دارای نسخه های مختلفی است و این مسئله و به ویژه نامگذاری آن ها می‌تواند کمی سردرگم کننده باشدانواع سوکت و کابل یو اس بی از نظر استانداردر سه نوع مختلف طبقه‌بندی می‌شوند که به ترتیب USB-A، USB-B و USB-C نام دارند. شرح دقیق وضعیت هر یک از این سه نوع یو اس بی به شرح زیر است:

 

 مزیت های کابل شارژر تایپ سی (USB Type C)

 

درگاه و کابل USB-A: قدیمی ترین نوع یو اس بی که همه ما به خوبی با آن آشنا هستیم سوکت یا درگاه این نوع از یو اس بی ها به صورت مستطیل شکل و نسبتا بزرگ بوده و در کامپیوتر و لپ تاپ ها زیاد شاهد بکارگیری آن هستیم. البته درگاه USB-A می‌تواند از نظر اندازه در مدل های مینی و میکرو هم مورد استفاده قرار گیرد اما بکارگیری این نوع از درگاه و کابل ها خیلی متداول نیست.
درگاه و کابل USB-B: برخی از کابل های USB-A به گونه‌ای هستند که یک سر آن ها نسبت به سر دیگر تفاوت ساختاری دارد و به نوعی نمی‌توان دو سر آن را با هم جابجا کرد. استفاده از اصطلاح USB-B خیلی عامیانه نیست و حتی در بحث های تخصصی هم کمتر کسی از این اصلاح برای تعیین ماهیت سوکت سیم های USB استفاده می‌کند. به همین دلیل کمتر کسی نام این نوع سوکت ها را شنیده، اما به هر حال USB-B به عنوان یکی از استانداردهای اصلی کابل یو اس بی شناخته می‌شود.

 مزیت های کابل شارژر تایپ سی (USB Type C)

 

درگاه و کابل شارژر تایپ سی USB-C: اما USB-C جدیدترین نسخه و نسل از درگاه و کابل های اتصال و شارژر محسوب می‌شود که ماهیت آن یکسان با دیگر استانداردهای USB بوده اما ظاهر و توانایی های متفاوتی را ارائه می‌کند. کابل شارژر تایپ سی یا همان USB-C به‌ گونه‌ایست که دو سر آن شکل یکسانی دارند و ابعاد آن هم نسبت به سوکت USB-A به مراتب کوچک تر استبنابراین فرقی نمی‌کند کدام سر این کابل به کدام سمت متصل شود یا کابل با چرخش ۱۸۰ درجه‌ای و نصب در درگاه اتصالش مشکلی نخواهد داشت. بنابراین USB-C یک استاندارد جدیدتر در اتصال و درگاه USB است.
نسخه های مختلف سوکت و کابل های USBاین طبقه بندی ارتباطی به شکل ظاهری سوکت ها ندارد و مربوط به سرعت و قدرت رد و بدل اطلاعات و انرژی می‌شود.
نسخه USB 1.1: این نسخه از سوکت و کابل های یو اس بی در واقع اولین نسخه‌ای بود که برای آن ها منتشر شد و از سرعت رد و بدل دیتای ۱۲ مگابیت در ثانیه و شدت جریان ۱۰۰ میلی آمپری پشتیبانی می‌کرد. امروز اصلا از این نسخه از سوکت و کابل های USB استفاده نمی‌شود.
نسخه USB 2.0: این نسخه از سوکت و کابل های USB در سال ۲۰۰۰ رونمایی شد و در واقع نسخه ارتقاء یافته USB 1.1 محسوب می‌شود. این استاندارد هنوز هم در پورت یو اس بی خیلی از کامپیوتر و لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نسخه USB 3.0: نسخه یا ورژن جدیدتر سوکت و کابل های یو اس بی با عنوان USB 3.0 توانست در این زمینه تحولات قابل ملاحظه‌ای به وجود آورد. با این نسخه از سوکت و کابل یو اس بی می‌توان به سرعت رد و بدل دیتای ۵ گیگابیت در ثانیه و شدت جریان ۱.۸ آمپری و ولتاژ ۵ ولتی دست پیدا کرد. بنابراین USB 3.0 سبب شد که سرعت رد و بدل دیتا نسبت به USB 2.0 چندین برابر شود.

 

 مزیت های کابل شارژر تایپ سی (USB Type C)

 

نسخه USB 3.1: اما در سال ۲۰۱۳ نسخه USB 3.1 تغییراتی که خلا آن در USB 3.0 احساس می‌شدند را به وجود آورد! در این نسخه از سوکت و کابل شارژر علاوه بر اینکه سرعت رد و بدل دیتا به ۱۰ گیگابیت در ثانیه افزایش یافت، ولتاژ هم می‌توانست در سه آپشن ۵، ۱۲ و ۲۰ ولتی انتخاب شود. شدت جریان هم در ولتاژ ۵ ولتی تا سقف ۲ آمپر قابل ارتقاء بود و در نسخه های ۱۲ و ۲۰ ولتی تا ۵ آمپر قابلیت ارتقاء داشت. به بیان دیگر ماکسیمم ولتاژ و شدت جریان قابل پشتیبانی در سوکت و کابل USB 3.1 به ترتیب به ۲۰ ولت و ۵ آمپر افزایش پیدا کرد. کابل شارژر تایپ سی دقیقا از همین نسخه یا ورژن USB بهره می‌برد. سوکت و کابل شارژر تایپ سی (USB Type C) فقط از نسخه USB 3.1 بهره‌مند هستند، یعنی سرعت رد و بدل اطلاعات در آن ها تا سقف ۱۰ گیگابیت در ثانیه قابل افزایش است و ولتاژ و شدت جریانی که توسط آن ها پشتیبانی می‌شود هم می‌تواند به ترتیب تا سقف ۲۰ ولت و ۵ آمپر افزایش یابد. بنابراین
شدت جریان و ولتاژ شارژرها افزایش پیدا کند، سرعت شارژ باتری این گجت ها هم بیشتر می‌شود و این ترفندی است که هم اکنون خیلی از شرکت های سازنده موبایل در حال بکارگیری آن هستند تا سرعت شارژ باتری گوشی های خودشان را افزایش دهند.

 

 مزیت های کابل شارژر تایپ سی (USB Type C)

 

بیشتر بدانید:

علت هنگ کردن گوشی های سامسونگ

شایع‌ترین مشکلات گوشی های هواوی

تشخیص شارژر اصلی هواوی و مزایای استفاده ازآن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *