مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

قبل از اینکه در رابطه با روش ها و راهکارهای موجود برای تقویت شارژدهی باطری گوشی های موبایل صحبت کنیم بهتر است کمی در مورد ماهیت باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری که در این گجت ها بکار می‌روند اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم و در مورد وظیفه و نقش باتری در گوشی ها هم صحبت به عمل آوریم باتری گوشی تامین کننده انرژی مورد نیاز قطعات آن است و اگر در عملکرد باطری مشکلی به وجود آید، گوشی روشن نخواهد شد. یکی از مهمترین عواملی که در حین انتخاب و بررسی گوشی جدید باید به آن توجه مسئله قدرت شارژدهی باتری است. طبیعتا هرچقدر باطری یک گوشی قدرت شارژدهی بیشتری داشته باشد، وضعیت بهتری را برای استفاده و بکارگیری دستگاه ارائه می‌کند چون نیاز به اتصال گوشی به شارژر در این حالت کمتر می‌شود. باتری گوشی ها اغلب از نوع لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری هستند. باتری های لیتیوم یونی و پلیمری مزیت های زیادی دارند و در حال حاضر بهترین نوع از باتری قابل شارژ برای استفاده در موبایل و تبلت ها به شمار می‌روند اما یک نقطه ضعف مهم هم در این باتری ها دیده می‌شود که مربوط به کاهش تدریجی ظرفیت آن هاست. کاهش ظرفیت باتری های لیتیوم یونی امری اجتناب ناپذیر است اما روش های خاصی برای کاهش سرعت آن وجود دارند که می‌توانند منجر به تقویت باتری موبایل شوند.

روش اول: حذف اپلیکیشن های پر مصرف ،تمام اپلیکیشن هایی که روی گوشی شما نصب شده‌اند برای فعال بودن و انجام عملیات های مورد نیاز انرژی مصرف می‌کنند و این انرژی از شارژ باتری گوشی تامین می‌شود. طبیعتا اگر بتوانید این اپلیکیشن های پرمصرف را شناسایی و در صورت امکان از گوشی حذف کنید، به طور مستقیم باتری موبایل خودتان را تقویت کرده‌اید.

روش دوم: جلوگیری از روشن ماندن صفحه نمایش ،صفحه نمایش گوشی یکی از اصلی ترین مصرف کنندگان انرژی و شارژ باتری محسوب می‌شود، بنابراین هرچقدر بتوانید فعال بودن صفحه نمایش گوشی را کمتر کنید، مقدار مصرف شارژ باتری هم به همان میزان کاهش پیدا می‌کند.

روش سوم: کاهش روشنایی صفحه نمایش ،هرچقدر شدت روشنایی یا اصطلاحا نور صفحه نمایش گوشی (Brightness) بیشتر باشد، مقدار مصرف انرژی آن افزایش می‌یابد، بنابراین اگر به فکر تقویت باتری موبایل خود هستید بهتر است شدت روشنایی صفحه نمایش گوشی خود را به حداقل مقدار ممکن برسانید.

 

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

 

روش چهارم: غیر فعال کردن سرویس لوکیشن،تمام گوشی های امروزی از قابلیت “ردیابی موقعیت مکانی” و سرویس های مبتنی بر GPS پشتیبانی می‌کنند. سرویس های موقعیت مکانی یا Location Services تقریبا توسط تمام اپلیکیشن های مختلف گوشی پشتیبانی می‌شوند و ممکن است مورد استفاده قرار گیرند که این امر منجر به افزایش میزان مصرف شارژ باتری می‌شود. بنابراین اگر به فکر تقویت باتری موبایل خود هستید توصیه داریم دسترسی به سرویس موقعیت مکانی گوشی را برای اپلیکیشن های مختلف دستگاه بهینه نمایید.

روش پنجم: غیر فعالسازی موبایل دیتا، وای فای، بلوتوث و غیره ،قابلیت های اتصالی که در گوشی شما فعال هستند هم برای انجام وظایف خود نیاز به صرف انرژی دارند و طبیعتا انرژی مورد نیاز آن ها هم از باتری گوشی تامین می‌شود. بنابراین هرچقدر قابلیت های اتصال کمتری در موبایلتان فعال باشند، مقدار مصرف انرژی دستگاه هم کمتر خواهد بود.

 

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

 

روش ششم: محدود کردن فعالیت برنامه ها در پس زمینه ،اغلب اپلیکیشن هایی که در گوشی شما نصب شده‌اند این قابلیت را دارند تا به صورت خودکار در پس زمینه گوشی فعال بمانند و دائما اطلاعت خود را به روز کنند. این مسئله شاید منجر شود که شما خیلی سریع از به وجود آمدن هر تغییراتی آگاه شوید اما از سمت دیگر منجر به مصرف شدن شارژ باتری می‌شود.

 

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

 

روش هفتم: اجتناب از اجرای طولانی مدت بازی های سنگین ،زمانی که تسک های سنگین مثل اجرای بازی های HD در گوشی انجام می‌شوند، پردازنده مرکزی، پردازنده گرافیکی و رم گوشی تحت فشار قرار خواهند گرفت و فرکانس کاری هسته های پردازشگر دستگاه به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا می‌کند. طبیعتا در این شرایط میران مصرف انرژی و شارژ باتری هم افزایش می‌یابد چون پردازنده برای تحلیل داده های بیشتر نیاز به انرژی بیشتری هم دارد. از سمت دیگر با افزایش فرکانس کاری هسته های پردازشگر گوشی گرمای بیشتری هم توسط آن تولید می‌شود. به همین جهت است که در حین اجرای بازی های سنگین بدنه گوشی شما داغ خواهد شد.

 

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

 

روش هشتم: آپدیت اپلیکیشن ها،توسعه دهندگان و برنامه نویسان اپلیکیشن های موبایل سعی می‌کنند در بازه های زمانی گوناگون برای برنامه های خود آپدیت هایی منتشر کنند. هدف از این آپدیت ها در افزایش قابلیت های برنامه و بهینه سازی هرچه بیشتر آن ها خلاصه می‌شود. با نصب جدیدترین نسخه هر اپلیکیشن بر روی گوشی می‌توانید حالتی را ایجاد کنید که آن برنامه در بهینه ترین وضعیت مصرف انرژی خودش قرار داشته باشد که این مسئله منجر به تقویت باتری موبایل و افزایش قدرت شارژدهی آن می‌شود.

روش نهم: آپدیت سیستم عامل،شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند هم به مرور و در بازه های زمانی مختلف برای گوشی های خودشان آپدیت های نرم افزاری منتشر می‌کنند. زمانی که یک آپدیت رسمی برای گوشی منتشر شود، مجموعه‌ای از بهبودهای عملکردی را برای دستگاه به ارمغان می‌آورد که بخشی از این بهبودها مربوط به مصرف انرژی می‌شود.

روش دهم: کاهش تعداد دفعات شارژ باتری،ماهیت باتری های لیتیوم یونی به گونه‌ای است که با قرار گرفتن در سیکل های شارژ به تدریج مقداری از ظرفیت اصلی یا اصطلاحا ظرفیت اسمی خود را از دست می‌دهند. پس هرچقدر تعداد دفعاتی که شما در یک بازه زمانی معین گوشی را به شارژ می‌زنید بیشتر باشد، مقدار افت ظرفیت باطری هم بیشتر خواهد بود.

 

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

 

روش یازدهم: دوری از گرمای مستقیم و جلوگیری از داغ شدن،اصلی ترین دشمن باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری گرماست! اگر یک باتری لیتیوم یونی یا پلیمری در معرض گرمای زیاد قرار گیرد به طرز قابل ملاحظه‌ای کیفیت شارژدهی خودش را از دست خواهد داد و عمر مفیدش کاسته می‌شود.

 

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

 

روش دوازدهم: دوری از شارژ طولانی مدت ،خیلی از افراد گوشی موبایل خودشان را برای مدت زمان های طولانی به شارژ می‌زنند و منتظر می‌مانند تا فول شارژ شود یا حتی گوشی را پس از اینکه فول شارژ شد هم در همان حالت متصل به شارژر رها می‌کنند. اتصال گوشی به شارژر از شب تا صبح یکی از همین حالت هاست،مقدار گرمایی که در اثر انتقال انرژی از شارژر به باتری تولید می‌شود افزایش می‌یابد و این گرما می‌تواند به باتری موبایل آسیب برساند.

 

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

 

روش سیزدهم: عدم استفاده از پاوربانک و شارژر فندکی بی‌کیفیت،اغلب شارژرهای فندکی و پاوربانک هایی که در بازار کشورمان عرضه شده‌اند خیلی کیفیت مناسبی ندارند و استفاده طولانی مدت از آن ها می‌تواند منجر به افت کیفیت شارژدهی باتری گوشی شود.

 

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

 

روش چهاردهم: استفاده از شارژر فابریک و اورجینال ،همیشه سعی کنید فقط از شارژر اورجینال و فابریک گوشی خودتان برای شارژ کردن باتری موبایل استفاده به عمل آورید .شارژری که توسط خود شرکت سازنده گوشی برای شارژ کردن باتری آن ارائه شده، بهترین کیفیت ممکن را ارائه می‌کند و طبیعتا بهترین گزینه برای استفاده است. اگر بنا به هر دلیل نیازمند این شدید که شارژر فابریک گوشی خودتان را تغییر دهید، حتما یک نمونه اورجینال را جایگزین شارژر فابریک کنید.

 

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

 

روش پانزدهم: استفاده از سیم شارژر با کیفیت،سیم شارژر تاثیر بسیار قابل ملاحظه‌ای بر روی کیفیت و سرعت شارژ شدن باتری موبایل دارد و استفاده از نمونه های نامرغوب آن می‌تواند منجر به آسیب دیدن باتری گوشی و شارژ نه چندان با کیفیت آن شود.

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

روش شانزدهم: عدم استفاده از شارژر دیگر گوشی ها،اگر شما گوشی خود را به شارژر دیگر گوشی ها متصل کنید متوجه خواهید شد که باتری گوشی شما شارژ می‌شود اما سرعت شارژ آن یا بیشتر از حالت عادی خواهد بود و یا کمتر از حالت عادی است. منظور از حالت عادی در واقع حالتی است که شارژ باطری موبایل از طریق شارژر اورجینال و فابریک خودش انجام می‌گیرد. دلیل این اختلاف سرعت شارژ به شدت جریان و توان خروجی از شارژرهای مختلفی بستگی دارد. هرچقدر شدت جریان و توان خروجی یک شارژ بیشتر باشد، باتری گوشی را سریع تر شارژ می‌کند اما این حالت می‌تواند باطری موبایل را به شدت تحت فشار و تنش قرار دهد.

روش هفدهم: عدم استفاده از شارژرهای بیسیم ،به موجب این تکنولوژی شما می‌توانید با قرار دادن موبایل بر روی یک پد اختصاصی باطری آن را شارژ کنید، اما استفاده از این روش چندان اقدام مناسبی نیست و در دراز مدت می‌تواند به افت کیفیت شارژدهی باطری گوشی منتهی گردد. در حالتی که گوشی بر روی یک پد القایی شارژ بیسیم قرار می‌گیرد مقدار تلفات انرژی به مراتب افزایش می‌یابد. به بیان دیگر در این حالت بخش قابل ملاحظه‌ای از انرژی شارژی که باید به باتری گوشی منتقل شود به محیط اطراف منتقل شده و به صورت گرما از بین می‌رود.

 

 

مهمترین راه ها برای تقویت باتری موبایل

 

بیشتر بدانید:

جلوگیری از خرابی باتری موبایل

مدار شارژر موبایل و عیب یابی آن

شارژکردن باتری موبایل بدون برق (پریز)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *